Warning: Undefined array key "file" in /www/doc/www.vakinfo.cz/www/wp-includes/media.php on line 1686
Malebné město Jičín se stalo již po druhé hostitelem specializované odborné konference POTRUBÍ. Více jak 150 účastníků v sále a nabité kongresové centrum partnery a vystavovateli vytvořilo výbornou atmosféru.


Rád bych poděkoval organizačnímu teamu vedenému Ing. Kristýnou Krudenc za hladký průběh akce, kdy bylo potřeba rozmístit účastníky nejen do obou hlavních hotelů, jejichž kapacita se brzy vyčerpala, ale i do sedmi dalších jičínských hotelů a penzionů.
Jan Lhotský, jednatel společnosti Medim, spol. s r. o.
Je také na místě vyzdvihnout práci programového výboru, pod vedením předsedy APTI, z.s., Ing. Miroslava Lhotského, který připravil velmi kladně hodnocený poutavý a odborný program konference.
V neposlední řadě chci také poděkovat všem odborným, komerčním i mediálním partnerům konference za podporu, bez které by letošní ročník nemohl proběhnout a budu se již teď těšit na setkání v rámci dalšího ročníku této úspěšné akce.
Nejistá budoucnost výroby ocelových trubek, aktuální situace na trhu
Jiří Dufek
Ocelářská unie, Praha

Evropské ocelářství se v posledních letech potýká s velkými nesnázemi. Nejinak je tomu ve značně specifickém odvětví ocelových trubek. Průmyslu se nedaří podobně jako celé ekonomice, která stále hledá způsoby, jak se odrazit k výraznějšímu růstu. Vidět je to i na zjevné spotřebě v EU, která se z posledních pěti let čtyřikrát snížila (výjimkou byl pouze rok 2021).
Výrobci se nadále potýkají s nízkou poptávkou po výrobcích, stejně jako s dopady negativních vlivů z posledních let jako jsou vysoké ceny energií, emisních povolenek, nutnými investicemi do ekologie v důsledku „zelené“ politiky EU či geopolitickými vlivy. V poslední době se přidává i stále silnější tlak výrobců ze třetích zemí, zejména pak z Číny. Mezi negativní faktory je nutné rovněž zařadit počínající obchodní válku mezi USA a zbytkem světa, kdy nová americká administrativa zavádí mnohá nová celní opatření prakticky pro všechny země světa.
V důsledku těchto vlivů dochází k postupnému snižování výroby trubek v EU, naopak dovoz z třetích zemí pomalu stále roste. Z výše uvedeného je zřejmé, že výrobce v EU a ČR nečekají lehké časy. Zejména na evropské úrovni je třeba co nejrychleji učinit konkrétní kroky, abychom zachránili výrobu na evropském kontinentě tak, jak ji známe nyní.
Projekt TAL – PLUS
Ing. Pavel Janouškovec
MERO CR, a.s., Kralupy nad Vltavou

Transalpinský ropovod (TAL) je jedním z nejvýznamnějších zařízení pro dodávku ropy v Evropě. Propojuje přístav Terst v Itálii se střední Evropou. TAL zajišťuje dodávky ropy do rafinérií v Rakousku, Německu a také v ČR.
V následujících měsících dokončí MERO ČR ve spolupráci s konsorciem TAL provozní testy a certifikace nového systému. K odstřižení od ruské ropy a plnému zásobování Česka ropou západní cestou ropovody IKL a TAL dojde podle všech předpokladů už v polovině letošního roku.
Využití pokročilých technik ultrazvukového zkoušení pro svary parovodů
Ing. Pavel Mareš
Centrum výzkumu Řež s.r.o., Plzeň

Ultrazvukové zkoušení svarových spojů klasickou odrazovou technikou patří mezi nejběžnější metody využívané při zkoušení parovodů. Při realizaci této metody je velmi důležité znát přesnou geometrii svarového spoje a jeho okolí, a to i na vnitřním povrchu. To ale zejména u parovodů provozovaných několik desítek let může být problematické, ať už z důvodu chybějící dokumentace mapující reálný stav nebo díky změnám způsobeným provozem. V těchto případech mohou významně pomoci pokročilé techniky ultrazvukového zkoušení, mezi které patří například phased array, full matrix capture a další zpracování naměřených dat jako je technikaTFM (Total Focusing Method) nebo PCI (Phase Coherence Imaging). V tomto příspěvku je popsáno několik příkladů, kde jsou tyto techniky využity a jaké jsou jejich hlavní výhody a přínosy pro zvýšení spolehlivosti prováděných kontrol.
Posouzení životnosti potrubí, vad a havárií potrubí, resp. řízená životnost potrubních smyček
Ing. Marek Slováček, Ph.D., IWE
TEN Slovakia

V přednášce byl popsán komplexní postup řešení, resp. přístup k posouzení možných vad potrubí, dále posouzení aktuálního stavu potrubí a případně posouzení zbytkové životnosti potrubí. Vše je provedeno na základě rozboru všech vstupních dat, tzn. výkresy, dokumentace, provozní režimy, opravy atd., dále na základě posouzení pomocí numerických analýz, dále na základě posouzení pomocí NDT a případně lokálního odebrání malých vzorků a následných pevnostních analýz. Samozřejmě, do oblasti řízené životnosti patří i vliv oprav a případných změn v potrubních trasách, např. úprava podpěr atd. Vše bude demonstrováno na průmyslových aplikacích.
Výsledky z měření tečení na parovodech metodou 3D skenování
Pavel Zahrádka
Centrum výzkumu Řež s.r.o., Plzeň

Příspěvek se zaměřuje na využití metody 3D skenování pro hodnocení creepového poškození parovodů především na klasických elektrárnách. Zahrnuje dosažené výsledky z opakovaných měření na několika lokalitách a celkové výsledky z experimentálního měření na vzorcích zatěžovaných na provozní parametry. Creepová degradace představuje zásadní faktor ovlivňující provozní spolehlivost a zbytkovou životnost parovodů, a její přesná diagnostika je klíčová pro efektivní údržbu a plánování oprav.
Stoplování požární vody v JE Temelín
Ing. Jan Kánský
Fastra, s.r.o., Kolín

V posledním kvartálu roku 2024 jsme mohli provést velice zajímavou práci v prestižní lokalitě Jaderné elektrárny Temelín. Stoplovací práce byly provedeny na potrubí s požární vodou, které vyžadovalo výměnu. Specifikem dané potrubní trasy je zachování průtoku vody i v případě vzniku požáru, během kterého se díky spuštění čerpadel výrazně zvedá tlak až na 12bar.
Abychom zajistili nepřerušený průtok vody, poprvé jsme použili vysokokapacitní bypassovou hadici DN150 systému PRIMUS LINE od společnosti HOMOLA, a.s. Toto řešení umožňuje vytvoření obchozu bez nutnosti svařování a vzniku odpadu při likvidaci, což je šetrnější k životnímu prostředí. Zařízení bylo instalováno po celou dobu rekonstrukčních prací na vyměňovaném úseku. Celková doba zastoplování se tak počítala na více jak týden.
Zařízení STOPL-S-F1 opět prokázalo, že je schopno, nejenom díky systému těsnících prvků, uzavřít i potrubí s velkými inkrustacemi, pracovat po dlouho dobu, a také je odolné vůči hydraulickým rázům. Zároveň prokázalo funkčnost při uzavírání vod a jiných kapalin.
Instalace na tak specifickém místě, s vysokými nároky nejen projektantů, ale i celé elektrárenské společnosti, vyžaduje vysokou úroveň profesionality, která je pro naši společnost FASTRA standardem.
Predizolované potrubia a ich efektívne využitie
Ing. Robert Štefanec
NRG flex, s.r.o., Pezinok, Slovenská republika

V tepelných sítích s velkým přenosem ohřáté hmoty v soustavách centralizovaného zásobování teplem (SCZT) se používají tepelné napáječe. V současnosti jsou dostupné nové technologie, kde přenos tepla může být navržen na míru, přičemž lze ušetřit energii na výrobě tepla a snížit také provozní náklady na čerpací práci. Snížením tepelných ztrát v rozvodech určených pro vytápění a rozvody teplé vody je možné ušetřit na výrobě energie i při její distribuci. Správným návrhem a regulací tepelných sítí zajistíme požadované podmínky pro odběratele a přispějeme ke snížení provozních nákladů a emisí.
Přídavné svařovací materiály, trendy a potřebná dokumentace
Ing. Aleš Plíhal
ESAB VAMBERK, s.r.o. člen koncernu

Předmětem přednášky byl přehled hlavních technologií tavných procesů svařování. Byl popsán současný stav a trendy v používání přídavných svařovacích materiálů, přehled používané dokumentace V přednášce lektor upozornil na souvislosti mezi jednotlivými dokumenty a platnými předpisy postup při výběru svařovacích materiálů a přehled potřebných informací nutných pro komunikaci mezi výrobcem a zákazníkem.
Generovanie umelých defektov pre Machine Learning
Ing. Daniel Dopjera, PhD.
ÚJV Řež, a.s., Divízia Integrita a Technický Inžiniering

V súčasnosti je v každom priemysle počuť skratky ML (Machine Learning) alebo AI (Artificial Intelligence). Ide o tzv. strojové učenie a umelú inteligenciu. Nie je tomu inak ani v oblasti NDT (Non-Destructive Testing), resp. NDE (Non-Destructive Examination/Evaluation). ML/AI si už našla svoje miesto v niektorých NDT kontrolách či už v oblasti priemyslu alebo v oblasti energetiky, ako napr. v NPP (Nuclear Power Plant).
Príspevok predstavuje možnosti využitia generovania indikácií v ultrazvukových záznamoch PAUT v softvéri UltraVision pre ML (Machine Learning). Tento prístup môže byť využitý pre asistované vyhodnocovanie PAUT záznamov na špecifických zvarových spojoch. Prípadne môže byť použitý pre “výrobu” tzv. virtuálnych telies alebo “výrobu” PAUT záznamov pre kvalifikáciu/overenie znalosti PAUT personálu pri vyhodnocovaní jednotlivých indikácií.
Chytré vodárenské šoupátko s čipem pro 21. století – BETA-500
Ing. Luděk Stehlík
VAG, s.r.o., Hodonín

Nové měkkotěsnicí šoupátko BETA-500 s bezšroubovým spojením víka s tělesem a nestoupajícím vřetenem pro použití ve vodárenských a průmyslových aplikacích. Má všechny výhody jako EKOplus, má nekorodující bezšroubového spojení víka s tělesem a navíc štítek s QR kódem a připojenou kartu s NFC čipem, který vám otevře webovou appku, kde je konfigurátor, technické informace o výrobku, náhradní díly apod.
Navrhování plastových potrubí
Ing. Václav Pekař, CSc.
APTI, z. s. Praha

Plasty jsou chemicky velmi odolné materiály, které zároveň zachovávají potřebnou čistotu dopravované tekutiny. Potrubí z plastů vykazuje při průtoku tekutiny malé tlakové ztráty. Narůstají tak požadavky na používání plastů a po vyřešení určitých problémů je čeká velké rozšíření. Plastová průmyslová potrubí se používají v chemickém a petrochemickém průmyslu a energetice.
Jedním z těchto problémů je jejich velká tepelná roztažnost, často i desetkrát větší než u kovů. Z toho vyplývá i další problém, a to uložení plastových potrubí, i tímto problémem se náš příspěvek zabývá. Dalším problémem plastů vždy působící creep a relaxace zkláceně to lze nazvat jako viskoelasticita. Jsou i další méně důležité problematické vlastnosti.
Využití bariérového PE potrubí pro ochranu před kontaminací toxickými látkami
Ing. Daniel Šnajdr
egeplast international GmbH, Greven, Germany

Bariérové PE potrubí představuje moderní řešení, které účinně zabraňuje permeaci – pomalému procesu transportu nebezpečných látek pevnou látkou. Tento inovativní materiál zajišťuje spolehlivou ochranu pitné vody proti kontaminaci z okolního prostředí. V přednášce bude podrobně vysvětlen princip této ochrany, certifikace podle normy BRL 17101 provedené společností KIWA a klíčové aspekty montáže, které zajišťují integritu a funkčnost potrubí, včetně spolehlivosti svárů.


Konference POTRUBÍ 2025 v číslech
Účastníci v sále | 155 |
Účastníci on-line streamu | 47 |
Lektoři | 22 |
Partneři a vystavovatelé | 28 |
Skladba účastníků
Energetika a teplárenství | 38 % |
Chemický a petrochemický průmysl | 24 % |
Ostatní průmysl | 16 % |
Servisní a opravárenské společnosti | 6 % |
Vodárenství | 4 % |
Plynárenství | 5 % |
Organizace státního odborného dozoru | 3 % |
Vysoké školy | 4 % |
Hodnocení spokojenosti účastníků
Odborný program | 98,2 % |
Doprovodný program | 98,9 % |
Organizace | 99,4 % |
Stravování | 98,9 % |
Ubytování | 99,1 % |
Účastníci v anketě letošní ročník hodnotili skutečně velmi kladně ve všech směrech. Děkujeme a budeme se těšit na setkání na 7. ročníku POTRUBÍ!